17 września 2024 r. przypada 85 rocznica napaści ZSRR na Polskę.
Wrzesień 1939 roku to tragiczny okres w historii Polski. Oprócz niemieckiej agresji, która zapoczątkowała II wojnę światową, Polska padła ofiarą zdrady sojuszników z Zachodu oraz ataku ze strony Związku Radzieckiego. 17 września 1939 r., łamiąc obowiązujący wciąż traktat o nieagresji z 1932 r., Armia Czerwona przekroczyła polskie granice. Był to skutek tajnych ustaleń zawartych między III Rzeszą a ZSRR w sierpniu 1939 r., znanych jako pakt Ribbentrop-Mołotow.
Dla władz II Rzeczypospolitej ten atak był szokiem. Rozkaz naczelnego wodza, Edwarda Rydza-Śmigłego, nakazywał: „Nie walczyć z bolszewikami, chyba że nastąpi atak z ich strony lub próba rozbrojenia”. Rozkaz ten wprowadził zamęt, powodując, że dowódcy byli niepewni, jak postępować. Niektórzy zdecydowali się na walkę, inni, widząc brak szans na skuteczny opór, poddawali się.
Największe starcia miały miejsce pod Szackiem, Wytycznem i Wilnem, a bitwa o Grodno zapisała się w pamięci Polaków szczególnie dramatycznie. Miasto w końcu upadło, a wielu obrońców zostało rozstrzelanych. W obronie Kresów Wschodnich walczyli nie tylko żołnierze, ale także harcerze, policjanci i cywile. Pomimo ich heroizmu, musieli ulec przeważającym siłom wroga. Jednak ich odwaga i poświęcenie pozostaną na zawsze w naszej pamięci. Co roku będziemy wspominać tych bohaterów i oddawać im cześć.
Sowiecka agresja na Polskę